Tomáš Toman

Literární tvorba

Tomáš Toman - Anděl

Narodil jsem se roku 1990 v Praze, avšak celý můj dosavadní život je spjat s malebnou krajinou východních Krkonoš, kde odmalička žiji, tvořím a pracuji. Vystudoval jsem Střední průmyslovou školu Trutnov. Několik let jsem působil jako webdesignér na volné noze, ale posléze jsem se rozhodl vyměnit svět digitálních médií za čerstvý vzduch a stal se cestářem v Krkonošském národním parku. (Anglického ani žádného jiného krále jsem nikdy neobsluhoval, ale tahle knížka je mému srdci celkem blízká.) Literární tvorbě jako svojí zálibě se věnuji již od dětství. Vedle tvorby v oblasti prózy také skládám písničky (více o mojí hudební tvorbě se můžete dočíst na této stránce).

Už jako kluk jsem popsal spousty sešitů vlastními vymyšlenými příběhy nejrůznějšího zaměření a žánrů. Některá dílka jsem dokonce i ilustroval. První dílo, které jsem se odvážil nabídnout světu, vzniklo v létě roku 2011. Jednalo se o novelu z prostředí motocyklových závodů na přírodních okruzích (tzv. road racingu), kterou jsem nazval Rychlost osudu. Spíš jen tak pro zajímavost jsem rukopis nabídl několika nakladatelstvím. Velmi mile mě překvapilo, když o vydání knížky projevilo zájem nakladatelství Alfa-Omega. S nakladatelstvím jsem uzavřel smlouvu a novela Rychlost osudu vyšla na podzim roku 2013. V roce 2014 pak u stejného nakladatelství vyšlo její volné pokračování s názvem Cesta mezi světy. Na podzim roku 2015 se dočkal vydání román Borovice, což je má první ne-motoristická kniha, kterou jsem napsal na přelomu let 2013 a 2014. Knížka se dotýká mezilidských vztahů a témat s tím souvisejících, jako je láska, tragédie a odpuštění.

Těmto tématům se věnuje i trilogie „Někdy příště“, na níž jsem začal pracovat na sklonku roku 2014. Její první díl, román Někdy příště, vyšel v červnu 2015 u nakladatelství Nová Forma. Druhý díl této série s názvem Dům slunce na sebe nenechal dlouho čekat. Světlo světa spatřil v prosinci téhož roku. Trilogii Někdy příště uzavřel v květnu 2016 román Poslední dar. O několik měsíců později jsem se rozhodl k celé sérii vrátit a připravit jednosvazkové, aktualizované vydání Někdy příště – komplet. Žánrově má tato trilogie asi nejblíž ke křesťanské fikci. Tomuto žánru jsem zůstal věrný i v dalších letech, jen s tím rozdílem, že jsem se zaměřil na svůj domovský kraj. Rozhodl jsem se napsat sérii příběhů z prostředí Krkonoš, více či méně souvisejících s křesťanstvím. V kolekci „Křesťanská fikce z Krkonoš“ doposud vyšly dvě knihy – v roce 2017 Anděl, dva roky nato Přísahej. Dá-li Pán Bůh, snad budou následovat další…

Bibliografie

SÉRIE „ROAD RACING“:
2013 – Rychlost osudu
2014 – Cesta mezi světy

2015 – Borovice

SÉRIE „NĚKDY PŘÍŠTĚ“:
2015 – Někdy příště
2015 – Dům slunce
2016 – Poslední dar
2017 – Někdy příště – komplet

KOLEKCE „KŘESŤANSKÁ FIKCE Z KRKONOŠ“:
2017 – Anděl
2019 – Přísahej

Nahoru