Někdy příště – komplet

Milé čtenářky, milí čtenáři,

když jsem na jaře roku 2016 psal závěrečné řádky knihy Poslední dar, připadal jsem si asi jako vytrvalostní běžec v cíli maratonu. Trilogie Někdy příště byla kompletní. Rok a půl trvající tvůrčí maraton byl u konce. Bylo to vskutku naplňující období. Trilogie Někdy příště pro mě navždy bude mít zvláštní význam. Ke každé ze svých knih chovám specifický vztah, ale v případě tohoto díla jde o něco víc. Odjakživa jsem věděl, že k napsání knihy je zapotřebí inspirace. Tato série mě naučila, že i samotné psaní se může stát zdrojem inspirace. Čas strávený ve společnosti Toma, Tammie, Anny a všech ostatních hrdinů mi přinesl víc, než jsem si kdy dokázal představit. Příběh mi občas ožíval pod rukama. Začal si žít svým vlastním životem, až jsem si občas vůbec nepřipadal jako spisovatel, ale jako pouhý zapisovatel. Psaní se mi stalo tolik potřebnou duševní hygienou v náročných časech.

V létě roku 2016 jsem měl tu čest prezentovat trilogii Někdy příště na autorském čtení v Horním Maršově. V obci, kde jsem prožil celé čtvrtstoletí (a kde jsem i napsal první díl této série). Při té příležitosti jsem se znovu pohroužil do všech tří knih. Nedlouho poté jsem si začal pohrávat s myšlenkou – co kdybych celou sérii rozšířil? Neměl jsem v úmyslu napsat další díl, ale doplnit ty stávající. Připadalo mi, že některé pasáže by si zasloužily více pozornosti. Větší hloubku. Vzpomněl jsem si, že Jan Amos Komenský svůj Labyrint světa a ráj srdce taktéž několikrát doplňoval. Mé skromné dílko se ani zdaleka nemůže (ani nechce) rovnat této perle české literatury, ale v jistých rysech se snad Komenského Labyrintu přece jen podobá. Trilogie Někdy příště má být příběhem o hledání naděje ve složitém světě plném lidské beznaděje. Snad právě tahle drobná paralela byla rozhodujícím impulzem k tomu, abych se k celé sérii vrátil a doplnil ji o nové podněty. Nebo jsem jen chtěl strávit další čas s hrdiny příběhu?

Někdy v září 2016 jsem znovu nazul maratonskou obuv. Nyní, zhruba po osmi měsících nepravidelné práce, je kniha Někdy příště – komplet hotová. Nepředpokládám, že bych ji ještě někdy chtěl podrobit dalšímu tvůrčímu zásahu. Víte však, co se říká – nikdy neříkej nikdy…

Z celého srdce si přeji, aby vám tato kniha přinesla něco dobrého. Nepsal jsem ji s úmyslem atakovat přední příčky na seznamech bestsellerů. Pokud moje úsilí osloví byť jen jediného člověka, pak má snaha nebyla marná. A pokud někomu přinese naději nebo mu jakkoli pomůže ve složitých životních cestách, pak svůj úkol budu považovat za splněný.

S úctou,
Tomáš Toman

Kniha Někdy příště – komplet (obsahující celou trilogii: Někdy příště + Dům slunce + Poslední dar) vyjde v nadcházejících týdnech u nakladatelství Nová Forma.