Tomáš Toman

spisovatel, křesťan, člověk…

Hudební tvorba

Ke skládání písní jsem se dostal jako slepý k houslím. Psal se rok 2007 a já jsem si jako naprostý hudební amatér a samouk pořídil první akustickou kytaru (i když se postupem času moje sbírka kytar rozrostla, tento nástroj stále hrdě přechovávám). Přehrávání přejatých písní mě zas až tak moc nechytlo, ale mnohem víc mě začalo bavit psaní vlastních skladeb. O sobě, svých pocitech, lidech a dění (nejen) okolo mě. Odjakživa jsem kladl důraz zejména na texty (zpočátku hlavně proto, abych odvedl pozornost od skutečnosti, že většinu mých písní doprovázely stále stejné akordy C-G-Ami-D).
V květnu roku 2011 jsem dostal první příležitost předvést své písně na prknech, která znamenají svět. Jako jeden z účinkujících na festivalu Písničkáři sobě 11, pořádaném v AC klubu v Hradci Králové, jsem měl k dispozici přibližně půlhodinový blok pro své vystoupení. Jako člověka introvertní povahy mě velice potěšilo zjištění, že hraní vlastních písní naživo před publikem je vlastně velice příjemný pocit. :-)
Nedlouho po vystoupení na festivalu Písničkáři sobě 11 se v mé hlavě zrodil nápad natočit vlastní hudební album, abych tak na placce "zvěčnil" výběr svých nejlepších skladeb z dosavadní tvorby. Za peníze ze svých prvních oficiálních výplat ze zaměstnání jsem si doma vybudoval malé nahrávací studio a dal se do práce. Světlo světa spatřilo mé písničkářské album "Příběh dnešní noci" 21. září 2011. CD obsahuje celkem 14 skladeb a velkou pozornost jsem jakožto grafik věnoval i obalu a bookletu alba.

Na otázku, k jakému stylu bych svoji hudební tvorbu zařadil, nedokážu jednoznačně odpovědět. Považuji se za písničkáře s kytarou hrajícího vlastní skladby s velkým důrazem na texty. Zpočátku jsem hrál jenom akusticky, ale po seznámení s elektrickou kytarou jsem některé písničky oblékl do "rockovějšího" hávu. V současné době jsem jako ideální kompromis zvolil elektroakustickou kytaru. Spektrum mých hudebních vzorů je poměrně široké: James Blunt, Chinaski, poslední dobou taky Elvis Presley, ale mohl bych jmenovat ještě mnoho dalších...

Články z rubriky Hudba