Hudební tvorba

Tomáš Toman

Ke skládání písní jsem se dostal jako slepý k houslím. Psal se rok 2007 a já jsem si jako naprostý hudební amatér a samouk pořídil první akustickou kytaru (i když se postupem času moje sbírka kytar rozrostla, tento nástroj stále hrdě přechovávám). Přehrávání cizích písní mě zas tak moc nechytlo, ale mnohem víc mě začalo bavit psaní vlastních skladeb. O sobě, svých pocitech, lidech a dění (nejen) okolo mě. Odjakživa jsem kladl důraz zejména na texty (zpočátku hlavně proto, abych odvedl pozornost od skutečnosti, že většinu mých písní doprovázely stále stejné čtyři akordy). Původně jsem měl v plánu založit kapelu, ale nakonec jsem zůstal hudebním solitérem.
V květnu roku 2011 jsem dostal první příležitost předvést své písně na prknech, která znamenají svět. Jako jeden z účinkujících na festivalu Písničkáři sobě 11, pořádaném v AC klubu v Hradci Králové, jsem měl k dispozici přibližně půlhodinový blok pro své vystoupení. Jako člověka introvertní povahy mě velice potěšilo zjištění, že hraní vlastních písní naživo před publikem je vlastně docela příjemný pocit. :-)
Nedlouho po vystoupení na festivalu Písničkáři sobě 11 se v mé hlavě zrodil nápad natočit hudební album, abych tak na placce „zvěčnil“ průřez svojí dosavadní tvorbou. Za peníze ze svých prvních výplat jsem si doma vybudoval malé nahrávací studio a dal se do práce. Světlo světa spatřilo mé písničkářské album Příběh dnešní noci 21. září 2011. Cédéčko obsahuje celkem 14 skladeb. Velkou pozornost jsem jakožto grafik věnoval i obalu a bookletu alba.
Na otázku, k jakému žánru bych svoji hudební tvorbu zařadil, nedokážu jednoznačně odpovědět. Nejblíž mají moje písně asi k folku. Považuji se za písničkáře s kytarou hrajícího vlastní skladby s velkým důrazem na texty. Zpočátku jsem hrál jenom akusticky, ale po seznámení s elektrickou kytarou jsem některé písničky oblékl do „tvrdšího“ hávu. Nakonec jsem jako ideální kompromis zvolil elektroakustickou kytaru. V pozdějších letech moje písničkářská tvorba ustoupila mému snažení na poli literatury, ale na prahu třicítky mě zase políbila hudební múza…

Album Příběh dnešní noci

Příběh dnešní noci

Seznam písní:
01 Šípková Růženka
02 Proč
03 Řekni mi
04 Řeky
05 Místo na slunci
06 Sen
07 Princezna
08 Sbohem
09 Bylo…
10 Záhady
11 Píseň bláznivýho kluka
12 Ledová víla
13 Protiválečná
14 Letní

Ukázky: